Vigyázz, kész, tervezz!

ArchiCAD konferencia Krakkóban

Krakkó az építészeti tervezés és feldolgozás nem mindennapi eszközeinek adott otthont májusban. Többek között lézerszkenner, pontfelhőzés, az ArchiCAD legújabb verziója és a CineRender Engine várta a lelkes, innovatív eszközöket megismerni vágyó építészeket.

Az évente megrendezésre kerülő ArchiCAD Spring Academy május 19. és 22. között az épületinformációs modellezés (BIM) iránt érdeklődő építészeket vonzotta Krakkóba. A nagy múltú rendezvényen a Lechner Tudásközpont építészeti osztályát négyen képviselték, Bodonyi Zoltán, Kari Szabolcs, Turányi József és Várnagy Szabina személyében.

Az építész munkatársak az ArchiCAD mellett az ahhoz kapcsolódó termékekről és szolgáltatásokról is mélyreható ismereteket szerezhettek. A programmal napi szinten dolgozó felhasználók számára szervezett workshopokat szakértői tanácsadás és gyakorlatorientált tréningek egészítették ki, középpontba állítva a tervezési eszközök, technológiák és módszerek innovatív felhasználását. A kurzusok fő tematikája a BIM (Building Information Modeling) és az alkalmazásában rejlő lehetőségek volt. Számos újdonság és innováció megismerésére nyílt lehetőség, például több előadás foglalkozott a lézerszkennelésből generált pontfelhőkkel és a tervezőprogramban való kezelésükkel, aminek köszönhetően sokkal eredményesebben lehet alkalmazni a technológiát. Ez különösen aktuális volt, mert néhány hete készült el a Dohánygyár egészének drónos lézerszkenneres felmérése, így a terület modellezése során a lechneres kollégák alkalmazni tudják a frissen szerzett tudást. A rendezvényen az elsők között mutatták be az ArchiCAD legújabb, 20-as verzióját is. A verzió újdonsága, hogy a BIM funkció fejlesztésének köszönhetően sokkal hatékonyabb a modellhez csatolt adatkezelés, megkönnyítve ezzel az építészek és a kapcsolódó szakági munkatársak közötti zökkenőmentes információcserét. Emellett a látványtervek készítéséhez használt CineRender Engine frissítésével jelentősen könnyebbé válik a szabadformálású testek kezelése. A program kezelőfelülete az eddigi legnagyobb változtatáson esett át, letisztult, modern megjelenést kapott.

A napközbeni előadások helyszíne az újonnan felújított Fort Luneta Warszawszka bástya volt, amely az 1850-es években Krakkó köré épített erődítmény részét képezi. A hosszú órákon át tartó workshopokat követő hajókirándulás keretében nem csupán a szakmai kapcsolatok elmélyítésére és nemzetközi eszmecserére került sor, hanem az éjszakai Krakkó csodáiba is bepillantást nyertek a résztvevők. Az esemény lezárásaként a lelkes látogatók kipróbálhattak egy tradicionális lengyel játékot, amelynek a végén komoly küzdelmek árán Szabi került ki győztesen, vereséget mérve a már gyakorlott hazai játékosokra is.

Az eseményről készült fényképek ITT találhatóak.

Képek forrása: Alicja Bytnar, ArchiCAD Spring Academy

Jancsó Ágnes